La 3 aprilie 2026 și respectiv 18 mai 2026, în cadrul Agenției Digitalizare în Justiție și Administrare Judecătorească, a avut loc ceremonia oficială de depunere a jurământului de credință de către doamna Șișcanu Andreea , specialistă superioară în cadrul Secției Legislație și Statistică Judiciară și domnul Gheorghe Chitoroga, Șef serviciu, Serviciul Evidență Contabilă și Planificare Bugetară.
Evenimentul s-a desfășurat în prezența conducerii Agenției și a colegilor din instituție, marcând un moment de o înaltă semnificație profesională pentru funcționarii publici debutanți. Actul depunerii jurământului simbolizează angajamentul asumat față de valorile serviciului public, integritatea profesională și respectarea riguroasă a legislației în vigoare.
Ceremonia a fost oficiată de către Conducerea Agenției cu un mesaj de felicitare și încurajare celor doi angajați, subliniind importanța misiunii acestora în cadrul instituției:
„Contribuția dumneavoastră este fundamentală pentru realizarea obiectivelor strategice ale Agenției. Vă încurajez să manifestați profesionalism, responsabilitate și loialitate față de valorile și principiile etice și deontologice ale funcționarului public. Activitatea dumneavoastră va reflecta standardele de excelență și etică instituțională pe care le promovăm.”
Depunerea jurământului a fost realizată în conformitate cu articolul 32 din Legea nr. 158 din 4 iulie 2008 privind funcția publică și statutul funcționarului public, act normativ ce consfințește angajamentul funcționarului public de a respecta Constituția, drepturile și libertățile fundamentale ale omului, de a apăra suveranitatea și integritatea teritorială a țării și de a exercita atribuțiile funcționale cu obiectivitate, imparțialitate și conștiinciozitate.
Agenția Digitalizare în Justiție și Administrare Judecătorească le adresează celor doi funcționari publici sincere felicitări și le urează succes în exercitarea cu onoare și responsabilitate a funcției publice.
⚖️💻 La 19 iunie 2026, a avut loc ședința Consiliului pentru Coordonarea Digitalizării Sectorului Justiției, unde Ministerul Justiției, instituțiile subordonate și alte entități din sector au analizat proiectele[...]
Agenția Digitalizare în Justiție și Administrare Judecătorească (ADJAJ) se adresează tuturor avocaților din Republica Moldova cu invitația de a participa la un sondaj de evaluare[...]
Agenția Digitalizare în Justiție și Administrare Judecătorească continuă eforturile de debirocratizare și eficientizare a sistemului judiciar din Republica Moldova. În acest sens, anunțăm finalizarea implementării[...]